The North Carolina General Assembly in the Judicial Department Act of 1965 provided for the creation of District Courts as part of the new unified court system.  The implementation of District Courts was achieved through three phases of elections held in 1966, 1968 and 1970.  The newly elected District Court Judges took office the first Monday in December following their election.

Phase One – 1966  (6 Judicial Districts, 22 Counties)

Judicial DistrictNumber of JudgesCountiesJudges Elected in 1966
12Camden, Chowan,Currituck, Dare, Gates, Pasquotank, Perquimans,Fentress Horner (Chief)
William S. Privott
124Cumberland, Hoke

Coy E. Brewer (Chief)
Derb S. Carter
Joseph E. Dupree
D.B. Herring, Jr.

143Durham

E. Lawson Moore (Chief)
Thomas H. Lee
Samuel O. Riley

163Robeson, Scotland

Robert F. Floyd (Chief)
Samuel E. Britt
John S. Gardner

253Burke, Caldwell, Catawba

Mary Gaither Whitener (Chief)
Joe Howard Evans
Keith S. Snyder

302Cherokee, Clay, Graham, Haywood, Jackson, Macon, Swain

F.E. Alley, Jr. (Chief)
Robert J. Leatherwood, III

Phase Two – 1968  (19 Judicial Districts, 61 Counties)

Judicial DistrictNumber of JudgesCountiesJudges Elected in 1968
22Beaufort, Hyde, Martin, Tyrell, WashingtonHallett S. Ward (Chief)
Charles H. Manning
34Carteret, Craven, Pamlico, Pitt

J.W.H. Roberts (Chief)
Charles H. Whedbee
Herbert O. Phillips, III
Robert D. Wheeler

44Duplin, Jones, Onslow, Sampson

Harvey Boney (Chief)
Paul M. Crumpler
Russell J. Lanier
Walter P. Henderson

53New Hanover, Pender  

H. Winfield Smith (Chief)
Bradford Tillery
Gilbert H. Burnett

63Bertie, Halifax, Hertford, North Hampton

J.T. Maddrey (Chief)
Joseph D. Blythe
Ballard S. Gay

74Edgecombe, Nash, Wilson

J. Phil Carlton (Chief)
Allen W. Harrell
Tom H. Matthews
Ben H. Neville

84Greene, Lenoir, Wayne

Charles P. Gaylor (Chief)
Herbert W. Hardy
Emmett R. Wooten
Lester W. Pate

93Franklin, Granville, Person, Vance, Warren

Julius Banzet (Chief)
Claude W. Allen, Jr.
Linwood T. Peoples

105Wake

George F. Bason (Chief)
Edwin S. Preston, Jr.
S. Pretlow Winborne
Henry V. Barnette, Jr.
N.F. Ransdell

114Harnett, Johnston, Lee

Robert B. Morgan, Sr. (Chief)
W. Pope Lyon
William I. Godwin
Woodrow Hill

132Bladen, Brunswick, Columbus

Ray H. Walton (Chief)
Giles R. Clark

154Alamance, Chatham, Orange 

Harry Horton (Chief)
L.J. Phillips
D. Marsh McLelland
Coleman Cates

186Guilford

E.D. Kuykendall, Jr. (Chief)
Herman G. Enochs, Jr.
Byron Haworth
Elreta M. Alexander
B. Gordon Gentry
Edward K. Washington

204Anson, Moore, Richmond, Stanly, Union 

F. Fetzer Mills (Chief)
Edward E. Crutchfield
Walter M. Lampley
A.A. Webb

215Forsyth

Abner Alexander (Chief)
Buford T. Henderson
Rhoda B. Billings
John (Red) Clifford
A. Lincoln Sherk

242Avery, Madison, Mitchell, Watauga, Yancey 

J. Ray Braswell (Chief)
J.E. Holshouser, Sr.

266Mecklenburg 

Willard I. Gatling (Chief)
William H. Abernathy
Howard B. Arbuckle
J. Edward Stukes
Claudia E. Watkins
P.B. Beachum, Jr.

275Cleveland, Gaston, Lincoln  

Lewis Bulwinkle (Chief)
Oscar F. Mason, Jr.
William A. Mason
Joe F. Mull
John R. Friday

293Henderson, McDowell, Polk, Rutherford, Transylvania

Forrest I. Robertson (Chief)
Robert T. Gash
Wade B. Matheny

Phase Three – 1970  ( 5 Judicial Districts, 17 Counties)

Judicial DistrictNumber of JudgesCountiesJudges Elected in 1970
174Caswell, Rockingham, Stokes, Surry

Leonard H. van Noppen (Chief)
Foy Clark
George M. Harris
Frank Freeman

195Cabarrus, Montgomery, Randolph, Rowan

Hal H. Walker (Chief)
L.T. Hammond, Jr.
Robert L. Warren
Frank M. Montgomery
Odell Sapp

224Alexander, Davidson, Davie, Iredell 

Hubert E. Olive, Jr. (Chief)
L. Roy Hughes
Preston Cornelius
C.H. Dearman

232Alleghany, Ashe, Wilkes, Yadkin

Ralph Davis (Chief)
Samuel L. Osborne

284Buncombe

Cary Walter Allen (Chief)
Zebulon Weaver, Jr.
Dennis J. Winner
James O. Israel, Jr.